KOŽA - ZRKADLO TELA A DUŠE (2. časť)

19.04.2017
KOŽA - ZRKADLO TELA A DUŠE (2. časť)

Ako si vybrať vhodnú kozmetiku ?

Stručne sme hovorili o zložení kože a o jej fungovaní. Tak teraz sa pokúsime vybrať si tú správnu kozmetiku. Kozmetické výrobky sú zvláštnym tovarom. Zvláštnosť spočiva v tom, že sa predáva ako tovar bežnej spotreby, no niektorí od kozmetiky očakávajú zázračné účinky - očakávania sú odvodené od reklamných trikov, sľubov.


Čo je kozmetický prípravok?

Kozmetický prípravok je výrobok určený na vonkajšie časti ľudského tela - pokožka, vlasy, nechty, pery a vonkajšie pohlavné orgány, zuby, ústnu dutinu s cieľom očistiť ich, parfumovať, meniť ich vzhľad, chrániť ich, udržiavať v dobrom stave alebo korigovať ľudské pachy.

Je veľmi náročné zorientovať sa v ponuke kozmetických firiem a vybrať si správnu a bezpečnú kozmetiku. Je veľmi dôležité uvedomiť si, že kozmetiku používame každodenne od narodenia až do staroby…od prvého umytia až po to posledné.
Náš organizmus je tak počas života vystavený tisíckam kozmetických látok. Preto prvá požiadavka na kozmetiku by mala byť, aby nepoškodila naše zdravie.
Bezpečnosť kozmetiky ovplyvňuje aj sám spotrebiteľ a to výberom správneho prípravku. Treba vyberať podľa typu pokožky a účinku, ktorý očakávame. Nieje na mieste ani vylepšovať odporúčaný spôsob použitia..napr. na farbách na vlasy, ak výrobca odporúča nechať pôsobiť 20 minút, nenechávajte si farbu na vlasoch 40 minút a podobne. Nekupujme kozmetiku náhodilo, rozmyslime si jej výber.


DRUHY KOZMETICKÝCH VÝROBKOV

Drogériová kozmetika - kozmetika bežná, dostupná v drogériách.

Prírodná a organická kozmetika
V poslednom období pociťujeme výrazný návrat spotrebiteľov k všetkému prirodzenému, či už v potravinách alebo práve aj v kozmetike. Celé tisícročia kozmetika pozostávala výlučne z prírodných zdrojov. Koncom 19steho storočia sa začali používať látky izolované z ropy a látky pripravené chemickou syntézou. V dnešnej dobe ale prírodná kozmetika oslovuje stále viac a viac spotrebiteľov.

Označenia:
- prírodná kozmetika - opisuje pôvod surovinových materiálov alebo jeho zloženie
- organická alebo bio kozmetika - znamená, že suroviny použité pri výrobe kozmetického výrobku boli vyprodukované podľa špeciálnych predpisov a smerníc

Filozofia prírodnej kozmetiky je založená na súhre prirodzených funkcií pleti. Pomáha jej znovu obnoviť rovnováhu a posilniť vlastné regeneračné a regulačné procesy. Jej zmyslom je naštartovať pokožku k samoliečbe a odstráneniu problémov.

Prečo je iná?

Je oveľa jemnejšia, jej cieľom nie je nadopovať pleť účinnými látkami s okamžitým, ale krátkodobým efektom. Na rozdiel od kozmetických „zázrakov“ pôsobí pomalšie, ale prirodzene, dlhodobo a bez zaťaženia. Obsahuje prírodné látky– výťažky z rastlín, rastlinné a živočíšne tuky, oleje a vosky.

Má aj svoje nevýhody:
Kratšia trvácnosť – v porovnaní s bežnými produktmi. Pri výrobe sa nepoužívajú syntetické konzervačné látky parabény. Funkciu konzervantov majú éterické oleje a bioalkohol. Vždy si všímajte údaj o trvanlivosti na etikete

Vôňa a konzistencia – mnohí na ňu nedajú dopustiť, iným, naopak, prekáža až tak, že niektoré produkty biokozmetiky jednoducho nemôžu používať.

Nižšia penivosť – a s tým aj pocit nedostatočného umytia. Biokozmetika totiž neobsahuje tenzidy, ktoré sa napríklad v šampónoch postarajú o bohatú penu. Napriek tomu však biošampóny umývajú dostatočne a pokožka ich lepšie znáša.

Pozor!
Určite neplatí, že biokozmetika nemôže spôsobiť alergiu. Riziko je tu síce podstatne nižšie, ale aj prírodné látky môžu vyvolať kožné reakcie. Odporúčame najprv použiť vzorku.

Starostlivosť od narodenia až po starobu

Naša koža stárne spolu s našim organizmom. Prejavy sú rôzne a ako sme spomínali závisia od rôznych faktorov…od našej životosprávy, od klímy v ktorej žijeme, od našej psychickej rovnováhy a zdravotného stavu, od dedičných predispozícií ale aj od kozmetickej starostlivosti.
Jednou z výzamných úloh kozmetiky je čo najviac oddialiť fyziologické prejavy starnutia kože.

Počas života sa charakter našej kože mení a tým sa menia aj nároky a potreby starostlivosti o kožu podľa veku.

Detská koža od 0-11 rokov
Koža detí je výborne hydratovaná a prekrvená, mäkká a vypnutá. Koža dojčiat a batoliat nám pripomína šťavnatú broskyňu. No detská koža má aj mnoho mínusov. Je oveľa zraniteľnejšia, jej obranné schopnosti sú zatiaľ len v štádiu vývoja.Tým, že detská koža obsahuje veľa vody a len málo tukového tkaniva, koža ešte nieje dostatočne spojená vo všetkých svojích vrstvách, je ľahko odtačiteľná a pri silnejšom tlaku môžu vznikať pľuzgiere a otlaky. Pokožka má nižšiu schopnosť brániť sa proti infekciám a neutralizovať vplyv alkalických látok ( napr. Mydla, pracieho prášku, chlorovanej vody..) Rohovina-vrchná časť pokožky je tenká a riedka, čo spôsobuje dermatitídu u detičiek na miestach kde sa pokožka naviac odiera a námáha vplyvom moču, stolice. Hlavnou úlohou detstkej kozmetiky je udržiavať zdravý a čistý povrch tela a tým zabezpečiť komfort dieťatka. Žiadna výživa ani revitalizácia zatiaľ nieje potrebná.

Zásady starostlivosti o detskú kožu:
- Optimálna hygiena
- Pravidelná ochrana detskou kozmetikou


Koža v puberte od 11-18 rokov
Vo veku okolo 11 rokov vypukne v organizme hormonálny ohňostroj. Prebudené hormóny zabezpečia zmenu jemných chĺpkov na hrubšie a dlhšie definitívne ochlpenie. Aktivizujú sa potné ale najmä mazové zľazy. Maz, ktorý tieto zľazy vyprodukujú ochraňuje kožu pred škodlivinami, pokožka je v puberte vynikajúco hydratovaná, tonizovaná, mäkká a napnutá. Žiaľ u väčšiny mladých ľudí je koža v tomto období nadmerne premastená, čo sa prejavuje mastnou lesklou pokožkou. V tomto veku sa pokožka fyziologicky zmení, zväčšia sa póry, vzniká kozmetický problem – akné a komedóny.

Zásady starostlivosti o kožu v puberte:
- Nevytláčať pupienky pri každom pohľade do zrkadla, nechať to na odborníkov
- Aktívna hygiena - čistenie
- Aktívne pôsobenie proti zápalom a infekcii - dezinfekcia
- Hydratácia pokožky – ochrana a hydratácia pokožky
- Prekrytie
Výživa, regenerácia a revitalizácia pokožky ešte nieje potrebná.

Dospelá - vyzretá koža
Po upokojení hormonálnej činnosti spolu s nami dospieva aj naša koža. V prevažnej väčšine sa koža zbavila komedónov alebo akné a je na vrchole sviežosti. Je dobre prekrvená a vláčna, ale pritom stále napätá a pružná, je dobre tonizovaná a hydratovaná. Ideálna pokožka je zamatová, má stiahnuté póry, jej mazové zľazy pracujú primerane, nevylučujú ani málo ani veľa sektétu.

Starostlivosť o dospelú pokožku:
- Čistenie - aktívna hygiena - regulovanie rohovatenia pokožky a mazotvorby
- Ochrana
- Pravidelná starostlivosť a hydratácia a výživa

Hlavnou funkciou kozmetiky v tomto období je, čím dlhšie zachovať obdobie jej relatívnej nemmenosti, teda čo najviac odialiť obdobie starnúcej kože. Základom prevencie proti predčasnému starnutiu je starostlivosť o kožu z vonka aj zvnútra. Ani najdrahšia kozmetika nezabezpečí požadovanú starostlivosť ak o ňu nieje postarané zvnútra. A naopak aj zdravý životný štýl je len z časti úspešný ak koža nieje chránená pred škodlivým vplyvom prostredia.

Koža v zrelom veku od 30 do 60 rokov
Koža postupne starne, čoho dôkazom sú vrásky. Produkcia kolagénu, kyseliny hyauloronovej a elatinu slabne. Poškodené bunky sa nestačia regenerovať. Bunky sa delia pomalšie a čoraz častejšie dochádza k nepresnostiam v ich delení.
Starnutiu nezabránime, ale predčasné starnutie kože je zbytočné. Dá sa mu zabrániť pozaním potrieb a spôsobov ochrany kože. Kozmetická starostlivosť je veľmi podobná ako u zrelej kože, len ju je potrebné zintenzívniť a doplniť. Koža už potrebuje výživu a prísun účinných látok aj do hlbších vrstiev.

Zásady starostlivosti:
- Priebežná denná starostlivosť
- Výživné a regeneračné ošetrenie
- Pravidelná starostlivosť špeciálnymi kúrami

Aj pri zrelej pleti rozlišujeme typy pleti, aj keď mastná pleť je v tomto období už zredkavejšia.


Stárnuca pleť nad 60 rokov
Pokožka je prevažne suchá až presušená. Strata vlhkosti a elasticity je zjavna. Koža je ochabnutá a typické je aj nepravidelné rohovatenie a ukladanie pigmentu.

Starostlivosť o starnucu pokožku:
- Jemné aktívne čistenie pokožky
- Hĺbková výživa a regenerácia pokožky
- Ochrana pokožky

Rastliny v kozmetike

Rastiny používané v kozmetike patria väčšinou medzi liečivé. To však ale nezaraďuje kozmetiku, ktorá obsahuje liečivé rastliny za liečivú kozmetiku.
Účinné látky sa nachádzajú buď v celej rastlinke alebo v jej fragmentoch. V priebehu vegetácie sa môže zloženie aj účinné látky meniť, preto je veľmi dôležité poznať vlastnosti každej rastlinky a tak dosiahnuť jej maximálnu silu. Ideálne by bolo používať rastlinky čerstvé, no tie žiaľ podliehajú rýchlo skaze. Preto sa z bylín robia rôzne extrakty, maceráty a esenciálne oleje, ktoré uchovávajú silu bylinky po dlhšiu dobu.
Byliny sa používajú do pleťových krémov, mastí, vôd, mliek, bylinných masiek, šapmónov, kondicionérov… Koža tieto látky zväčša dobre toleruje, ale výnimkou niesú ani zriedkavé kožné reakcie.

Je dobré mať celú škálu výrobkov z jednej rastliny?
Povedať si, že teraz bude aloe vera alebo ginko rastlinou môjho života a budem používať iba ju nieje veľmi správne. Je to ako keby sme si vybrali brokolicu ako svoju obľúbenú potraviny a jedli už iba brokolicu celý život. Určite obsahuje veľa výživných látok, ale iná zelenina obsahuje zase ďalšie, ktoré potrebujeme.


Rastlinné oleje

Tuk nieje práve najlepší pre obvod pása, ale pre správne fungovanie organizmu je príjem správnych tukov nevyhnutný. Najvýznamnejšími zložkami tukov sú mastné kyseliny. Z kozmetického hľadiska je dôležité, že sú základom membrány kožnej bunky, medzibunkovej hmoty a podkožného filmu. Rastilnné oleje sú bohatým zdrojom GLA a esenciálnych mastných kyselín ako aj iných cenných látok. Práve pre tieto vlastnosti sú rastlinné oleje nenahraditeľné v dobrej kozmetike. Takmer každý olej má svoj reťazec mastnych kyselín a preto je na výrobcovi, ktorý olej pre ktorý výrobok vyberie a nakombinuje s ostatnými zložkami.
Najpoužívanejšie rastlinné oleje v kozmetike:
Avokádový olej
Borákový olej
Šípkový olej
Mandľový olej
Makadamový olej
Jojobový olej
Bambucké maslo
Kakaové maslo
Konopný olej
Ricinový olej
Kokosový olej


Aromaterapia

Aromaterapia je použitie aromatických éterických olejov na ovplyvňovanie zdravotného a psychického stavu. Je to jedna z alternatívnych metód prírodnej medicíny, kde sa aplikáciou silíc liečia rôzne ochorenia. Každá kvapka esenciálneho oleja koncentruje veľké množstvo účinných látok, ktoré sa do krvného obehu človeka dostáva dvoma spôsobmi, buď inhaláciou alebo cez pokožku. Inhaláciou putuje vôňa do krvného obehu a priamo k orgánom a centrálnej nervovej sústave, preto aromaterapia ovplyvňuje aj emocionálnu stánku.
forme fyzickej bolesti.  Esenciálne oleje (silice) sú aromatické esencie získavané z rastlín, kvetov, stromov, ovocia, kôry, tráv a semien s výraznými terapeutickými, psychologickými a fyziologickými vlastnosťami, ktoré liečia a slúžia akoprevencia proti chorobám. Poznáme zhruba 150 esenciálnych olejov. Väčšina z týchto olejov má antiseptické vlastnosti, niektoré sú protivírusové, protizápalové, bolesť tlmiace, antidepresívne alebo odhlieňovacie. Ďalšie známe vlastnosti esenciálnych olejov sú: posilnenie trávenia, pozitívne ovplyvnenie nálady, odbúranie únavy, zmiernenie nepokoja, relaxácia a pod. Aby mali esenciálne oleje maximálny úžitok, mali by byť vyrobené z prírodných čistých surovín. Synteticky vyrobené oleje síce majú vôňu, ale sú neúčinné. Esenciálne oleje sú veľmi silné koncentrácie, preto sa musia riediť. Inak môže dôjsť k podráždeniu kože alebo sliznice. Napríklad na získanie 1kg esenciálneho oleja z ruže je potrebných 4 až 5 tísíc kilogramov ručne nazbieraných kvetov ruže. Môžu sa pridávať do kúpeľa, vmasírovať do pokožky, priamo inhalovať alebo rozprášiť po miestnosti. Rozpúšťajú sa v oleji a v alkohole, vo vode nie. Skladovať by sa mali dobre uzavreté na chladnom a tmavom mieste.

Vaša Lucia Klebercová (DULCIA natural)

ZDROJ:
Kozmetika, zdravie, krása – Jarmila Hojerová, Eva Boskovičová
Internet

ZDIEĽAJTE TENTO ČLÁNOK

Pridať komentár

Meno:*
Email:*
Phone number:
Komentár:*