KOŽA - ZRKADLO TELA A DUŠE (1. časť)

10.04.2017
KOŽA - ZRKADLO TELA A DUŠE (1. časť)

Kompletný odev vyrobený z vodeodolného materiálu, je nepremokavý, vzduchotesný a napriek tomu prepúšťa a dýcha…Hebký, jemný, pružný a bez problémov sa prispôsobuje telesným pohybom…Najdokonalejší a najunikátnejší termostat, ktorý dokáže udržiavať telesnú teplotu…a k tomu všetkému ma  schopnosť samoobnovovania…Čo by ste povedali na taký odev? Chceli by ste taký?   Mate ho…presne taká je totiž naša koža!
Všetky tieto vlastnosti dostávame do vienka pri narodení. Záleží na nás, na našom spôsobe života ako dlho si naša koža dokáže udržať tieto výmimočné vlastnosti.

Najväčšia na tele
Koža je najväčším a veľmi významým orgánom ľudského tela. U dospelých ( v závislosti od hmotnosti a výšky) ma plochu 1,5 až 2 metre štvorcové. Pre príklad u dospelého 180 cm a 82 kg vážiaceho muža zaberá koža asi 1,8 metra štvorcového a váži 3,8 kg. Ak sa poraní jedna tretina našej kože, sme ohrození na živote.

Hrúbka kože je rôzna a závisí od veku, pohlavia od oblasti v ktorej žijeme…od prírodnych podmienok. Keby sme si chceli porovnať našu, ľudskú pokožku so zvieracou, zistíme že naša koža je oproti tej zvieracej veľmi tenká. Nám pri termolegulácii pomáha okrem pokožky aj oblečenie, vykúrené miestnosti, zvieratkám ju zabezpečuje výlučne ich koža. Ďalej ich ochraňuje pred zubami predátorov. Ľudom, ktorí dlhodobo žijú v nepriaznivých podmienkach koža hrubne. Príkladom môžu byť aj poľnohospodári, stavbári, horolezci…

Povrch kože je rozbrázdnený, nieje dokonale hladký ani v mladosti. Rozbrázdenie, drobné plytké ryhy sú najvýraznejšie tam, kde sa koža prirodzene posúva, ruky, prsty, lakte… Kresba na prstoch je jedinečná u každého človeka a aj preto sa dá dokonale identifikovať jedinec na základe odtlačkov prstov. 
Okrem tohoto rozbrázdenia máme na koži aj drobné ústia kožných žliaz, takzvané póry. Vačšinou ich vidíme len pod mikroskopom, no u niekoho môžu byť rozšírené a vidieteľné aj voľným okom. Vtedy ich už považujeme za kozmetickú chybu.
Celú pokožku s výnimkou dlaní, chodidiel a perí pokrýva jemné ochlpenie. Niektoré časti sú pokryté hrubším ochlpením a vlasmi. Články prstov sú pokryté nechtami, ktoré sú rovnakého pôvodu ako vlasy.
Koža je rôzna podľa potrieb - iná je na pätách nôh, iná v podpazuší iná na hlave. Koža má trvalý charakter, to znamená, že keby sme náhodou chceli preniesť kožu z päty na tvár, uchovala by si tu svoj vzhlad. Koža aj po prenesení na iné miesto, zostáva kožou pôvodného miesta.
Táto vlasťnosť kože sa využíva napríklad pri liečbe plešivosti. Krajné partie na hlave zriedka plešivejú a preto sa z týchto partiíí zoberú tzv. sadeničky, ktoré sa následne prenášajú na oplešivené partie. Vlasy si tu uchovajú svoju pôvodnú rastovú schopnosť.

Ku koži patria aj vedľajšie útvary kože - zľazy- mazové a potné, krvné cievy, nervy, vlasy, nechty a na hrudi tiež aj mliečne zľazy.

Pokožka tvorí povrch kože a z troch vrstiev kože má jediná schopnosť samoobnovovať sa. Keby to tak nebolo, zakrátko po narodení by sa nám koža zodrala. Podobne ako sa zoderú kožené topánky alebo kožená sedačka. Starnutím a aj inými nepriaznivými vplyvmi sa tento proces spomaľuje.
Zo zdravotného hľadiska je pokožka mimoriadne dôležitá, lebo práve ona je zrkadlom nášho tela…tak ako sú oči zrkadlom duše.
Dvojnásobne to platí pre pokožku tváre, ktorá sa nazýva pleť. Kedže nieje chránená odevom je oveľa citlivejšia a je hlavne stále na očiach. No a v tom spočíva aj mimoriadna starostlivosť a ošetrovanie tváre. Na vzhľade a farbe pleti sa odráža aj náš zdravotný stav…tehotnosť, hormonálne zmeny, menštruácia, poruchy krvného obehu, choroby žalúdka, pečene, žlčníka či obličiek. Zopdpovedný lekár sa mi stanovovaní diagnózy nikdy nezabudne pozrieť aj na tvár svojho pacienta. Pleť je úzko spätá s nervovou sústavou, pokožka ľahko prezradí aj naše duševné rozpoloženie. Pre príklad…ruky sa nám začnú potiť pri nervozite, rozčúlení, z rozpakov očervenieme, obledneme pri zľaknutí.

Ak sme spali zle alebo vôbec prezradia to na nás kruhy a vačky pod očami. 

Ako sa pokožka obnovuje? 
Keracinocyty - ( hlavné bunky pokožky, ktoré tvoria keratín) sú jednámi z najzaneprázdejších buniek nášho tela. Rozmnožujú sa kontrolovaným delením na dve bunky. Obidve majú rovnaké vlastnosti ako ich materská bunka. Našim starnutím však tieto bunky lenivejú a spomaľujú svoju aktivitu. A teda sa spomaľuje aj samoregenerácia pokožky. Žiaľ do nášho tela sa dostáva mnoho škodlivín, ktoré poškodzujú delenie buniek a tak sa nie vždy rozdelia na stopercentné repliky.
V každom prípade, tým ako sa živé bunky delia na dve, jedna preberá funkciu zaniknutej materskej bunky a druhá dcérska bunka sa vyberie na cestu na hor k povrchu pokožky. Ďalšia od nej mladšia novovzniknutá bunka ju odsúva smerom nahor. Z tohto vyplýva, že zdravé mladé, hydratované bunky sa ukrývajú vnútri pokožky a staré vyschnuté su okom viditeľné na povrchu pokožky. To je nespravodlivosť, hm? Našťastie ako bunky vo vnútri pokožky vznikajú, tak sa povrch opotrebovaných buniek zbavuje. Či už vedome, alebo ich nevedomky odierame pri umývaní, trením odevu….

„Odtrhol som kvetinu a ona mi zvädla. Chytil som motýľa, zomrel mi v dlani.
Až potom som pochopil, že krásy sa treba dotýkať srdcom.“

John Lennon


Denne sa z kože odlúčia milióny odumretých buniek. Za život stratíme približne 18 kg odumretej kože. Veľkú časť prachu v našich domovoch tvorí práve naša vlastná odumretá koža.
Za vychýlenie z normálu, ale nie chorobu považujeme odlupovanie rohoviny na hlave, poznáme ich ako rušivé, nevzhľadné lupiny. Odlupovanie veľkých šupín rohoviny z tela je chorobné a nazýva sa lupienky alebo psoriáza. Liečba spadá do kompetencií liečenia dermatológov, ktorí predpokladajú že jedna z príčin tejto choroby je nesprávna funkcia imunitného systému.


Starostlivosť o pokožku z vnútra

Pitný režim 
Zdravie skrz vodu! Zavodnenie kože je základom jej krásy. Voda je zapojená do všetkých vitálnych chemických reakcií v organizme. Až 15% vody v tele človeka by sa malo nachádzať v koži. Starnutím sa obsah vody v tele znižuje, telo tuhne, bunky sa začínajú dusiť a umierajú vo svojich vlastných odpadoch. Voda je potrebná aj k tomu aby odvádzala z tela odpad. Príznaky starnutia nie sú iba dôsledkom znižovania napätia svalov a kože ale i dehydratácie buniek a množenia toxického odpadu. Preto sa hovorí “ Nie je života a krásy bez vody”
Koža je posledný orgán, ktorému sa  cez krvné cievy dostanú kyslík, vitamíny a minerálne látky ale aj voda! Dehydrovaný organizmus najprv uspokojí iné telesné orgány. Pokožka stráca šťavu, následne ochabuje, ukladá sa do záhybov, vráskavie. Smäd je už príznakom akútneho nedostatku tekutín v organizme.

Správna životospráva
Kým nemáme problémy s pleťou, nad tým, ako na ňu vplýva prijaté jedlo, veľmi neuvažuje. Kombinuje zdravé s nezdravým, dopraje si domácu aj hotovú stravu. Ak sa však pokožke niečo znepáči, dá to veľmi rýchlo najavo a vtedy prichádza čas odhaľovania. Väčšina z nás postupne príde na to, že všetko, čo posielame do bruška, sa podpisuje aj pod zdravím pokožky. Hlavne keď je naše telo slabšie a menej odolné voči podnetom.


Pokračovanie čoskoro :-)
Vaša Lucia Klebercová (DULCIA natural)

ZDROJ:
Kozmetika, zdravie, krása – Jarmila Hojerová, Eva Boskovičová
Internet

ZDIEĽAJTE TENTO ČLÁNOK

Pridať komentár

Meno:*
Email:*
Phone number:
Komentár:*