Vitamín B9 kyselina listová

Folic acid

Vitamín B9 alebo aj kyselina listová má najväčší účinok v starostlivosti o starnúcu pokožku, je dôležitá pri tvorbe a oprave DNA. Kyselina listová dokáže spomaliť predčasné starnutie pleti tým, že stimuluje bunky v koži (keratinocyty, fibroblasty) a zároveň je schopná opraviť aj poškodenú DNA. 

Pôsobí ako koenzým a je kľúčová pre mnoho biochemických procesov. Kyselina listová podporuje rast fibroblastov, stimuluje delenie ako starých, tak zrelých buniek. Za prítomnosti kyseliny listovej majú fibroblasty pravidelnejší tvar, čo je znakom ich vyššej proliferačnej kapacity, teda schopnosti sa deliť.

K predčastnému odumieraniu kožných buniek dochádza vtedy, keď je bunka poškodená vplyvom traumy (UV žiarenie, nedostatnočná výživa) alebo vplyvom infekcie a zápalu.  Kyselina listová podporuje životaschopnosť buniek po ožiarení UV lúčmi. V prípade fibroblastov ju navyšuje o 58%, úroveň ochrany keratinocytov potom narastá ešte viac. Terapia kyselinou listovou pred vystavením UV žiareniu môže vďaka tomu pôsobiť preventívne proti fotostarnutia a predĺžiť životnosť buniek kože.
 
Nachádza sa v produktoch: