Keď je jedlo pre pokožku liekom...

03.07.2018
Keď je jedlo pre pokožku liekom...

Monika Balko pôsobí ako výživová poradkyňa, inštruktorka jógy a ako terapeutka metódy Cesta. K zdravej strave ju priviedli vlastné vážne zdravotné problémy, s ktorými jej nedokázali pomôcť ani lekári. Zdôrazňuje, že pokožku nestačí vyživovať zvonku, ale naša pleť je zrkadlom nášho zdravotného stavu ako celku a kľúčová je práve strava. Monika efektívne radí v oblasti stravovania aj nám v DULCIA natural.

Aká bola vaša osobná cesta, ako ste sa dostali k výživovému poradenstvu a ako dlho sa mu venujete?

K výživovému poradenstvu som sa dostala vďaka svojmu vlastnému telu pred asi 10 rokmi. V pomerne nízkom veku som mala veľmi vážne zdravotné problémy a lekári mi už nevedeli pomôcť /doživotná konzumácia liekov mi neprišla ako riešenie/. Tak som začala hľadať odpovede mimo ambulancií a našla som. Po zmene stravy sa moje telo začalo liečiť, až sa postupne úplne uzdravilo. Kamaráti sa ma vypytovali, čo som so sebou urobila, že tak dobre vyzerám, že mám zrazu toľko energie, že nie som chorá... a tak som začala šíriť svoje poznanie. Táto životná zmena ma natoľko fascinovala, že som sa rozhodla študovať výživu do hĺbky. No a dnes to už nie je iba moje hobby, ale aj práca.

Z akých zdrojov čerpáte poznatky? Z čoho pri poradenstve vychádzate?

Mojou hlavnou zásadou je pristupovať k ľuďom komplexne a zároveň individuálne. Znamená to, že pri voľbe vhodného stravovacieho  pre klienta zvažujem veľmi veľa faktorov a využívam poznatky z rôznych výživových smerov. Veľa pracujem s čínskom medicínou, no takisto využívam znalosti zo štúdia výživy na americkej univerzite, či holistickej /celostnej/ akadémií. Veľa času venujem, veľmi veľa čítam. Takisto sa rada „vŕtam“ v klinických štúdiách a hľadám vedecké dôkazy o tom, ako to v našom tele funguje v spojitosti s výživou.

Kto sa na Vás najčastejšie obracia so žiadosťou o konzultáciu?

Najčastejšie sú to ľudia, ktorí už majú vážne zdravotné problémy. Iba veľmi malé percento tvoria tí, ktorí chcú riešiť výživu a svoje zdravie preventívne.

My v DULCIA natural sa zaoberáme najmä zdravím pokožky a snažíme sa ho docieliť správnou výživou pleti zvonku. Ako však na zdravie pokožky vplýva naša strava, ktorou vyživujeme telo zvnútra?

Veľmi výrazne. Ak sú už nejaké závažnejšie kožné problémy, kozmetika nikdy nebude stačiť. Pokožku treba vyživovať aj zvnútra. Prvotne treba nájsť príčinu, ktorá tieto problémy spôsobila, odstrániť ju a problém vyriešiť. No a následne nastaviť svoj životný štýl tak, aby sa stal prevenciou pred recidivujúcimi kožnými nepríjemnosťami. Prírodná kozmetika by mala byť potom rozhodne súčasťou tejto prevencie.

Tak, ako je prirodzené, že meníme šatník spolu so zmenou ročných období, prispôsobiť by sme mali v priebehu roka zrejme aj našu výživu. Čo by sme mali v našej strave upraviť napríklad počas leta?

V lete by sme si mali strážiť všetky „ohnivé“ jedlá, t.j. minimalizovať konzumáciu mäsových výrobkov, najmä údených a vyprážaných. Takisto si treba strážiť kávu, alkohol, či výrazne pikantné chute ako je čili. Určite v lete nepodľahnite novému trendu - surovej strave. Veľa ľudí to  urobí a telo sa im veru za to nepoďakuje. V lete si môžete zvýšiť jej príjem, no stále by mala prevládať strava varená. Surová strava narušuje na trávenie a z dlhodobého hľadiska je veľmi nevhodná.

Dá sa o nejakých potravinách povedať, že našej pokožke vyslovene prospievajú alebo je to skutočne individuálne?

Veľmi dobre robia pokožke mierne vlhké potraviny. Medzi ne patria všetky celé zrná, no úplne najlepšou voľbou z nich je ryža natural. Takáto ryža vyživuje naše pľúca a cez ne sa následne vyživuje aj naša pokožka. Ďalšou voľbou môžu byť aj jačmenné krúpy, biela zelenina, ako je kaleráb či zeler. Z chutí jej urobí dobre prirodzene pikantná chuť /cesnak, cibuľa, čerstvý zázvor/ a horká chuť /alfa alfa, oregano, púpava, skorocel/.

Kontakt na Moniku Balko nájdete na https://www.cestapoznania.sk/kontakt/

ZDIEĽAJTE TENTO ČLÁNOK

Pridať komentár

Meno:*
Email:*
Phone number:
Komentár:*